Ukraińska parada przejdzie przez Warszawę

Ukraińska parada przejdzie przez Warszawę

W sobotę 21 maja br. ulicami Warszawy przejdzie "Parada Wyszywanek". W ten sposób Ukraińcy mieszkający w stolicy będą obchodzić Dzień Wyszywanki i zachęcać Polaków do poznania swojej kultury.

Pomimo tego, że każdego roku coraz więcej Ukraińców przyjeżdża do naszego kraju to kultura i tradycje naszych wschodnich sąsiadów nie są w Polsce zbyt znane. Większość z nas ma nawet problem z odróżnieniem języka ukraińskiego od rosyjskiego czy białoruskiego.

Okazją do wzajemnego poznania jest nadchodzący Dzień Wyszywanki.  "Wyszywanka to tradycyjna ukraińska koszula z wesołymi kolorowymi haftami. Jej wygląd jest charakterystyczny dla różnych regionów kraju. Dzień Wyszywanki to międzynarodowe radosne święto, które obchodzą Ukraińcy w ojczyźnie jak i na całym świecie." - wyjaśnia Natalia Panchenko z Euromaidanu Warszawa.

Sobotnie obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym. Tego dnia Ukraińcy mieszkający w Warszawie, którzy na co dzień wtapiają się w krajobraz naszego miasta, zaprezentują nam to co w ich kulturze i folklorze piękne i warte poznania, a wyszywanka będzie ich znakiem rozpoznawczym. Radosna "Parada Wyszywanek" przemaszeruje na Pole Mokotowskie, gdzie okazją do dalszej integracji będzie wspólne grillowanie przy jeziorku.

"Na warszawskich ulicach manifestacje służą najczęściej wyrażeniu negatywnych emocji. W weekend nadarza się okazja, by to zmienić i przejść ulicami stolicy w pozytywnej atmosferze" - skomentował Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog.

Tegoroczna "Parada Wyszywanek" jest organizowana przez Euromaidan Warszawa, Fundację Otwarty Dialog, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy i SUP. Student Ukraine-Poland. Wydarzenie otworzą przedstawiciele Ambasady Ukrainy. Zeszłoroczna, pierwsza warszawska edycja happeningu zgromadziła kilkaset osób.
Załączniki

Pobierz wszystkie

parada2.jpg

grafika | 230 KB

Pobierz
13234873_1194193540624854_311776719_o.jpg

grafika | 90,7 KB

Pobierz
parada3.jpg

grafika | 360 KB

Pobierz
parada1.jpg

grafika | 296 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.