W 30. rocznicę katastrofy Polacy przybliżą światu Czarnobyl

W 30. rocznicę katastrofy Polacy przybliżą światu Czarnobyl

Warszawa, 16.03.2016

Chernobyl VR Project wprawił w zachwyt słynnego sportowca i mera Kijowa - Witalija Kliczko. Dzięki innowacyjnej technologii aplikacji gliwickiej firmy The Farm 51, tegoroczna 30. rocznica katastrofy czarnobylskiej nabierze wyjątkowej oprawy. W Kijowie przy wsparciu Fundacji Otwarty Dialog zostało zawarte porozumienie w tej sprawie. 

Aplikacja gliwickiego studia wzbudziła na Ukrainie sensację nie tylko ze względu na innowacyjną polską technologię Reality 51 pozwalającą na realne przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, ale przede wszystkim na tematykę. Katastrofa w Czarnobylu i związany z nią dramat milionów osób jest silnie zakorzeniony w świadomości Ukraińców, jednak tylko nieliczna grupa miała okazję poznać miejsce tragedii naocznie. Polski projekt sprawi, że będzie to możliwe i w pełni bezpieczne. 

Dzięki porozumieniu zawartym w kijowskim magistracie, 26 kwietnia 2016 r., w 30. rocznicę wybuchu w reaktorze, w Kijowie odbędzie się światowa premiera Chernobyl VR Project. Wydarzeniu będą towarzyszyć dwie konferencje – technologiczna oraz inwestycyjna (mająca na celu rozpoczęcie procesu wsparcia innowacyjnych projektów polsko-ukraińskich). W uroczystościach udział weźmie mer Kijowa, Witalij Kliczko, którego ojciec osobiście likwidował skutki katastrofy. 

Razem z The Farm 51 przywiązujemy ogromną wagę zarówno do przywrócenia pamięci o jednym z najtragiczniejszych epizodów historii najnowszej Ukrainy i jej sąsiadów, edukacji oraz współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze nowych technologii i inwestycji” - podkreślił Bartosz Kramek, Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog.

 Realizacja powyższych założeń jest możliwa dzięki przygotowaniu premiery we współpracy z licznymi partnerami. Dlatego Fundacja Otwarty Dialog podczas wizyty wiceprezesów The Farm 51 - Łukasza Rosińskiego i Wojciecha Pazdura zaaranżowała spotkania z lokalnymi politykami, przedstawicielami fundacji wspierających ofiary katastrofy, przedstawicielami mediów i potencjalnymi partnerami technologicznymi. 

Chernobyl VR Project to wyjątkowe przedsięwzięcie gliwickiego studia The Farm 51, które łączy świat wirtualnej rzeczywistości ze światem aplikacji edukacyjnych. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka i wirtualne muzeum Czarnobyla i Prypeci przeznaczona na urządzenia VR, takie jak Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR oraz mobilne, takie jak Samsung Gear VR. Zespół The Farm 51 kilkukrotnie odwiedził miejsce katastrofy przygotowując projekt i zbierając materiały wizualne. Chernobyl VR Project to niepowtarzalne połączenie wszystkich dostępnych dziś form kreowania wirtualnej rzeczywistości – interaktywnego filmu stereoskopowego, zdjęć 360 czy typowej aplikacji 3D zbliżonej jakością doznań do gier komputerowych. Projekt powstaje przy użyciu technologii Reality 51, która zapewnia maksymalne przeniesienie rzeczywistości do świata wirtualnego. 


Fundacja Otwarty Dialog powstała w Polsce w 2009 roku z inicjatywy Lyudmyly Kozlovskiej, pełniącej obecnie funkcję Prezesa Fundacji. Do celów statutowych Fundacji należą obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim. Szczególną uwagę Fundacja skupia na największych krajach regionu: Kazachstanie, Rosji i Ukrainie. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację misji obserwacyjnych, w tym obserwacji wyborów i monitorowanie stanu przestrzegania praw człowieka w obszarze postradzieckim. Na ich podstawie powstają raporty i sprawozdania dystrybuowane następnie wśród instytucji UE, OBWE i innych organizacji międzynarodowych, resortów spraw zagranicznych i parlamentów krajów UE, ośrodków analitycznych i mediów. Obok działalności obserwacyjnej i analitycznej, Fundacja prowadzi aktywne działania we współpracy z parlamentarzystami zaangażowanymi w sprawy zagraniczne, prawa człowieka i relacje z krajami postradzieckimi w celu wsparcia procesów demokratyzacji i liberalizacji ich polityki wewnętrznej. Do istotnych obszarów działalności Fundacji należą także programy wsparcia więźniów i uchodźców politycznych. Fundacja posiada swoich stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli. 

 Więcej informacji: 

Strony Chernobyl VR Project i Reality 51: 

Strona The Farm51: 

Strona Fundacji Otwarty Dialog: 
Załączniki

Pobierz wszystkie

IMG_5085.jpg

grafika | 109 KB

Pobierz
IMG_5069.jpg

grafika | 99,3 KB

Pobierz
chernobyl_vr_project_PL_long.pdf

pdf | 824 KB

Pobierz
chernobyl_vr_project_PL_short.pdf

pdf | 504 KB

Pobierz
IMG_5022.jpg

grafika | 104 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.