RAPORT: OCZYSZCZENIE WŁADZY NA UKRAINIE

RAPORT: OCZYSZCZENIE WŁADZY NA UKRAINIE

Podsumowanie wdrażania procesu oczyszczenia władzy na Ukrainie oraz próba oceny sukcesów i porażek nowych ukraińskich władz w tej dziedzinie

Pragniemy zaprezentować Państwu najnowszy raport Fundacji Otwarty Dialog pt. "Oczyszczenie władzy, czyli lustracja po ukraińsku. Roczne Doświadczenie" autorstwa ekspertki naszej fundacji - Agnieszki Piaseckiej. Podsumowanie wdrażania procesu oczyszczenia władzy na Ukrainie oraz próba oceny sukcesów i porażek nowych ukraińskich władz w tej dziedzinie - to podtytuł naszego opracowania.

Ustawa lustracyjna na Ukrainie weszła w życie ponad rok temu. Lustracji podlega nawet ok. 1 mln urzędników i 8 000 sędziów. Jak - i w jakim tempie - przebiegają procesy weryfikacyjne? Czy są one zgodne z prawem międzynarodowym? Czy z życia publicznego zostały wyeliminowane najbardziej skompromitowane postacie? Jakich zmian wymagają przepisy? Co udało się się osiągnąć? Na te pytania staramy się znaleźć odpowiedzi. 

Tematyka lustracji na Ukrainie, nie zawsze zrozumiała na zachodzie Europy, budzi częstokroć gorące emocje i kontrowersje. Ich przedmiotem są m. in. obawy dotyczące wymierzania rzekomej sprawiedliwości zbiorowej i innego rodzaju potencjalnego naruszania praw obywatelskich, często wykorzystywane instrumentalnie przez funkcjonariuszy poprzedniego reżimu, najbardziej zainteresowanych w uniknięciu weryfikacji pod kątem lojalności wobec państwa oraz lustracji majątkowej. 

Tymczasem, jak zauważamy w raporcie, Komisja Wenecka warunkowo uznała prawo Ukrainy do przeprowadzenia procesów lustracyjnych, także w obszarze sądownictwa uznając koncept demokracji mającej prawo do obrony samej siebie. Nie ulega także wątpliwości, że okres transformacji zapoczątkowany przez rewolucję na Majdanie, wymaga specjalnych rozwiązań. Nie jest natomiast pewne, czy podobnie odniesie się do lustracji ukraiński Sąd Konstytucyjny. Organy ścigania i wymiar sprawiedliwości na każdym szczeblu w dalszym ciągu należą do najbardziej skorumpowanych, zdemoralizowanych i upolitycznionych struktur w państwie. Niezmiennie odgrywają niechlubną rolę sabotując reformy. Sytuację ratuje niejednokrotnie zaangażowanie i presja ze strony niezwykle aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Ale czy wystarczy w tym przypadku? 

Istnieją realne problemy, które uniemożliwiają Ukrainie wyjście z tego najtrudniejszego kryzysu, ale te problemy są przemilczane na Zachodzie. Rozmawiałem z wieloma osobami, w tym również obecnymi tu dzisiaj, gdy ustawa lustracyjna została wprowadzona w życie. W prywatnych rozmowach mówili oni, że to jest okropna ustawa, która powinna być pilnie uchylona - stwierdził Sergei Lavrov, Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, 07.02.2015 w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Naszym zdaniem podszyta strachem krytyka z tej strony wydaje się być najlepszą rekomendacją; podkreśla także znaczenie, jakie proces lustracyjny odgrywa w wysiłkach reformatorskich na Ukrainie. 

Zdając sobie sprawę ze złożoności tematu, pozostajemy w pełnej gotowści do udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania. 

Zapraszamy do lektury - raport jest dostępny poniżej! 

Załączniki

Pobierz wszystkie

02.11.2015_ODF_RAPORT_OCZYSZCZENIE_W_ADZY_NA_UKRAINIE.pdf

pdf | 845 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.